אנלוגים בעולם דיגיטלי?!

Updated: Nov 11, 2020

עבודה, לימודים, טכנולוגיה, קורונה וכל מה שביניהם
הבנו כבר שהזמנים לא פשוטים לכל ענייני הקריירה, תעסוקה והיכולת להתפרנס בימים אלו. המילה חל"ת (ולא בהקשר הטעים שלה) מככבת, וכולנו נדרשים להתנהל בתוך המרחב הקרוי "עולם התעסוקה המשתנה" בין שלל תהליכים שהתחילו עוד קודם, אבל ממשיכים ביתר שאת על טורבו להעמיק היום. הגענו לשלב שבו לא ניתן להתעלם יותר ממגמות שראינו כבר קודם לכן; צורות עבודה היברידיות - גם (שכיר.ה) וגם (עצמאי.ת), העסקה דרך פלטפורמות שונות כמו fivver, עבודה חלקית מהבית (העבודה היא כבר לא "מקום" שהולכים אליו בהכרח) ועוד ועוד.

העיסוק שלנו, העבודה, היא מאז ומעולם, חלק משמעותי במי שאנחנו, באופן בו אנו בוחרים להגדיר את עצמנו. אחת השאלות הראשונות בכל מפגש היכרות היא "מה את.ה עושה בחיים?" התקופה הנוכחית מחדדת שאלות כמו "מי אני?" "איך אני רואה את עצמי?", "מה חשוב לי?","מה אני רוצה להיות?" דווקא השקט שהשתרר ומיעוט רעשי הרקע, גורמים לנו לשאול שאלות הנוגעות להגדרת העצמית ולזהות שלנו, שקריירה היא חלק משמעותי ממנה כאמור.על רקע האטמוספירה שתארנו, שבה כפי שכבר כתבנו רבות בפוסטים קודמים, הטכנולוגיה היא המלכה האם המושלת בכיפה, נרצה להעלות לדיון בפוסט הנוכחי דווקא שאלות ביחס לגורל האנשים שלא בהכרח רכשו/רוכשים השכלה טכנולוגית? מה עם כל הסטודנטים שלומדים מדעי החברה והרוח?! מה צופן להם העתיד?


ייתכן שכל השינויים שהזדחלו למציאות תפסו אתכם קצת מבולבלים; בסך הכל גדלנו בעולם בו אנשים הולכים לאוניברסיטה כדי "ללמוד מקצוע", לבנות לעצמם "מסלול קריירה" ברור ונהיר בו הם יודעים איך לצעוד ואילו שלבים עליהם לעבור בדרכם כדי "להתקדם" בקריירה עד לפנסיה. אז זהו שלא. ממש ממש לא. הדברים לא עובדים כך יותר.


ייתכן כי מקצועות רבים מאוד כלל לא היו קיימים כשחלקנו שקלנו מה ללמוד, כל אחד מאיתנו ודאי מכיר מקצוע חדש אחד או שניים (עורך תוכן מישהו? מנהלת קהילה..? או אולי מנחת סדנאות הפרשת חלה שהיא גם אינפלואנסרית באינסטגרם?) שאין להם בכלל מסלול לימודים מסודר ומובנה. נראה כי שוק העבודה כיום מאופיין במידה רבה בהמצאת כותרות יצירתיות למקבץ של יכולות וכישורים שונים. זה ניכר בעיקר כשמסתכלים במודעות הדרושים ורואים שלא מחפשים יותר אנשים שסיימו תואר ספציפי באוניברסיטה (כמובן לא במקצועות אליהם נדרש רשיון מקצועי או תעודה ספציפית כמו רפואה או הוראה), אלא מפרטים סט של כישורים, מיומנויות ויכולות.


אז כן, קיימת נטייה להביט על העולם בצורה שתהיה מעט מתסכלת עבור אלו שלא בחרו בכיוון ריאלי או טכנולוגי, ולא למדו מדעי המחשב או הנדסת מערכות מידע אלא ספרות, פילוסופיה או קולנוע. אבל, אנחנו בוחרים להנגיש לכם כיוון שונה לחשוב על תעסוקה בזמנים אלו.


ההיברידיות שמאפיינת את עולם התעסוקה כיום, מערבלת את הדיכוטומיה המסורתית שאפיינה חשיבה על מקצועות ועיסוקים בעידן הקודם. המהנדס כבר לא נדרש רק לשבת עם עצמו בחדר מול מסכים, אלא לתפקד בצוות, להיות גמיש ויצירתי, ואיש השיווק שבעבר נדרש בעיקר ליצירתיות ויחסי אנוש, מתבקש כיום להיות בעל מיומנויות טכנולוגיות שונות כמו בניית אתרים, קריאת נתונים ועוד.

מומחים שונים כבר היום מסכימים על כך שבעתיד הלא מאוד רחוק, המחשב יידע לכתוב קוד בעצמו, אולם דווקא המיומנויות האנושיות יותר הנוגעות לאתיקה למשל, הן מיומנויות שישארו נחלת האנשים. עולמות של חברה ורוח עדיין משמעותיים גם בחברות מבוססות טכנולוגיה.. זו בהחלט נקודה למחשבה הנוגעת למרכזיות של הטכנולוגיה והמיומנויות הטכנולוגיות.

כמו כן, חשוב מאוד לזכור שיזמות, אינה רק הייטק. יצירתיות היא למעשה הבסיס ליזמות ולא טכנולוגיה - איך אני מביאה משהו בזווית חדשה, אורזת אותו אחרת.גם הקורונה מביאה לפתחנו הזדמנויות חדשות לחשיבה שונה על דברים. אם (כמעט) כל מה שהכרנו משנה כעת פאזה ועובר אונליין, אז נפתחות אפשרויות חדשות לפעולה יצירתית. חשיבה יצירתית משמעה מציאת תשובות לשאלות שלא נשאלו, לספר סיפור באופן אחר, חדש.


עם זאת, חשוב לזכור בשורה תחתונה כי כן חשוב לפתח אוריינות טכנולוגית דיגיטלית. גם במקצועות ה"רוח" וה"חברה" בולטת הטכנולוגיה - היא בכל מקום וחשוב לשלוט בהבטים שונים שלה. זאת, לצד חשיבה על האופן בו ניתן להביא ערך לאחרים (שירצו לשלם עליו), ולתת ביטוי ליכולות ולכישורים שלנו גם אם הבסיס שלנו אינו טכנולוגי בעיקרו. התיווך בין אנשים או אירועים במציאות לטכנולוגיה - המקום המתווך הזה, פותח טווח שלם של פעולה יצירתית, שעשויה להיות משתלמת מאוד.


ומה אתכם? מתחבטים מה ללמוד? היכן לחפש עבודה? נשמח ללוות אתכם בהתחבטויות המקצועיות שלכם, לייעץ, לסייע ולכוון - מה כדאי ומתאים לכם ללמוד? כיצד ואיפה ניתן ללמוד זאת? אילו אפשרויות תעסוקתיות פתוחות בפניכם ועוד ועוד - נצלו את התקופה הקרובה לייעוץ קריירה אצל צוות היועצים במרכז צעירים וחדשנות.

עקבו אחרי הפרסומים שלנו ברשתות - אנו מציעים מגוון רחב של סדנאות והכשרות לפיתוח אישי ומקצועי בדגש על מיומנויות נדרשות כעת בעולם התעסוקה.

אנחנו כאן עבורכם!7 views0 comments

הירשמו לקבלת עדכונים 

נבנה על ידי אדווה בן נתן

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now