Trend Spotting 2021


הופ! קפצנו לשנת 2021 עמוסים בתקוות גדולות להשאיר מאחורנו את 2020 ו(כמעט כל /רוב) מה שהיא הביאה איתה לחיינו.אז אם אנחנו בעניין מקצועות העתיד והמיומנויות הנדרשות מאיתנו לפיתוח הקריירה ולעיצוב הזהות התעסוקתית - האם כבר בדקתם את ערכת הלמידה העצמית שהכנו לכם? מאסט!!


ו- while we are on the subject של מקצועות העתיד, על חזאות טרנדים כבר שמעתם?

מדובר במקצוע צומח, שהולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות בעולם וגם בארץ. הוא עוסק בזיהוי מגמות בתחומים שונים המשפיעים על חיינו; החל מבריאות וכלה בתרבות ופנאי. חזאי הטרנדים עוסקים במחקר מעמיק הכולל זיהוי והבנת DNA של תהליכים שמשפיעים על האופן בו נחיה, נקנה ונתנהג. עסקים רבים נעזרים בשנים האחרונות בייעוץ של חזאי טרנדים כשהם רוצים לעבור שינוי או לצמוח.
אז מה צפוי לנו בשנה הקרובה?


על פי סוכנויות הטרנדים הבולטות, בשנה הקרובה נראה מגמות של ביזור והיחלשות ה"מרכז" לטובת העצמת השוליים. כולנו הופכים למעין סניפים. והמרכזים נחלשים. כעובדים מן הבית אנו למעשה סניף של המשרד או החברה בה אנו מועסקים, כתלמידים או סטודנטים אנו סניף של מוסד הלימודים שלנו. אנו סניפים המסעדות ושל קופת החולים.. למרות מגמת ה"ריחוק החברתי" אנחנו רואים התקרבות של אלמנטים שונים בחיים שלנו: את האמן האהוב עלינו או את התערוכה החדשה במוזיאון כמו גם את סדנת מגזרות הנייר של האמן המפורסם או ישיבת הצוות, אנו חווים במרחב הביתי שלנו.הכל מגיע אלינו ואנו הפכנו למעשה לסניפים של פעילויות רבות.


בנוסף, למרות השיבוש, ניתן בהחלט לראות המשכיות והתעצמות של מגמות שהפציעו גם לפני המגפה;

תהליכים היבריידיים - לפי ניתוח שביצעה לאחרונה חברת אינטל, הטרנד השולט ב-2021 הוא סביבת עבודה היברידית שבה העובד יבחר האם להגיע למשרד או להשאר לעבוד מהבית, מה שמעלה את הצורך ליצירת סביבה ביתית נוחה לעבודה.

תהליכים נוספים שהתעצמו השנה הם: הפחתת הצריכה, קבלת אחריות על החיים שלנו ועוד. גם תהליכי היחלשות המרכזים החל עוד קודם לכן - למשל מלונות ששינו את המודל העסקי שלהם עקב חדירת אפשרויות כמו AIRBNB לשוק, אולם כעת אנו רואים תהליכים כאלו ביתר שאת ויש להם בסיס השרדותי עבור חברות וארגונים רבים.

בהמשך לכך, חזאי הטרנדים מציינים כי בכדי להתמודד עם השינוי, המרכזים מעניקים לנו כעת כלים ומיומנויות שבעבר היו נחלתם הבלעדית; למשל בתי הספר ומוסדות ההשכלה מעבירים אלינו לא רק ידע, אלא גם כלים ללמידה עצמאית (מלמדים איך ללמוד), המסעדות לא מספקו רק מנות מוכנות אלא ערכה להכנת מנה כמו במסעדה ומתכון.. ועוד ועוד. כל אלו משנים כליל את המודלים העסקיים שלהם וטומנים גם עבורנו מרחב להשתנות - המגמות הללו מחייבות אותנו להיות פרואקטיביים ולהתנסות בשלל תהליכים ופרקטיקות שלא היו נחלתנו בעבר. כך למשל, מניית חברת וויקס הישראלית קפצה השנה ב-100% - חברות ועסקים רבים הבינו כי עליהם להיות נוכחים ברשת ובנו בעצמם אתרים כדי להגיע אל קהל היעד שלהם


מגמה נוספת שראינו היא התחזקות המרחב הדיגיטלי ביתר שאת - כולל תופעות לוואי לא נעימות מסוג האח הגדול (מעקב שב"כ, מישהו?). לא התוכנית .המציאות. בולטת מאוד החובה להיות נוכחים במרחבים דיגיטליים בהקשרים שונים שלהם.

עפ"י פילוח של ה-OECD השימוש באינטרנט בישראל קפץ בשנה האחרונה ב-60% עבור כל קבוצות הגיל.לסיום ובנימה מעודדת: המסר האופטימי עבורנו בשנה שברירית ומאתגרת זו הוא - שהנה אנו מתחזקים וגדלים ויכולים לעשות המון דברים בעצמנו (על ערכת הלמידה העצמית כבר סיפרנו:))? ומבחינת אותם ה"מרכזים" שיכולים להיות חנויות מסעדות או כל בית עסק, המסר הוא לפתח את הערך המוסף, לחזק היבטים של אינטראקציה חברתית משמעותית, של חוויה שהיא מעבר למוצר או השירות הפרקטיים, ליצור משהו שמתחבר לרגש של קהל היעד.


מה איתכם? איפה תופסת אתכם 2021? נשמח שתשתפו אותנו!

מחכים לכם, בימים אלו עדיין אונליין, עם המון תכנים רלוונטים לשדרוג הקריירה, המיזם והעסק שלכם. צרו קשר עוד היום עם יועצי הקריירה במרכז צעירים וחדשנות ובקרו אותנו בפלטפורמות הדיגיטיליות השונות - אנחנו כאן בשבילכם!

17 views0 comments

הירשמו לקבלת עדכונים 

נבנה על ידי אדווה בן נתן

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now