שומעים את הזימזום??

Updated: Feb 5, 2019


על הבאזז סביב ניהול קהילות ואיך זה קשור לחיים שלכם?טרנדים. הם בכל מקום.


לאחרונה השימוש במילה "קהילה" מאגף אותנו מכל הכיוונים; יש קהילות בפייסבוק (אבא פגום מישהו? אמא שוקעת מישהי?)' ובצדו השני של המושג יש קהילת הורים בבית ספר או פסטיבל קהילתי למשל.


באופן כללי, אפשר לומר שקהילה היא בעצם קבוצת אנשים המתאגדת סביב רעיון ומטרה משותפים, מה שמאפיין אותם הוא תחושת חיבור ושייכות לקבוצה ולרעיונות שהיא מייצגת. קהילות רבות יוצרות לעצמן שפה ונראות אינדיבידואלית, לעיתים מעניקות פרשנות מחודשת לדימויים קיימים שאנו מכירים בהקשרים אחרים. זאת אומרת , שקהילה פעמים רבות יוצרת ומבטאת תרבות ייחודית לחבריה.


רבים התוודעו לתחום הקהילות באמצעות פייסבוק, שאיפשר להקים בתוכו קהילות סביב תחומי עניין, והעניק מסגרת למושג "קהילות וירטואליות". חשוב להדגיש כי לא כל מי שפותח קבוצה בפייסבוק יוצר קהילה. אולם, קבוצה בפייסבוק המנוהלת נכון, עשויה להפוך לקהילה (ו"אבא פגום" היא רק דוגמא אחת לכך) אפילו מעבר לעולם הוירטואלי - במציאות.


ניהול קהילות הוא לחלוטין מה שנהוג לקרוא "מקצוע של העולם החדש", וכיום ניתן לראות מותגים מסחריים רבים כמו גם עסקים אחרים בתחומי תוכן שונים, באזורים גיאוגרפיים שונים, מפתחים ומנהלים קהילות כחלק מאסטרטגיית שיווק של המותג או האירגון.


נקודות משמעותיות הנוגעות לניהול קהילות אונליין:


1. תחום ניהול הקהילות משלב שימוש במדיה חברתית ככלי עבודה משמעותי, אבל הוא אינו מתמצה רק באלו (מנהל קהילה אינו רק מנהל מדיה חברתית, אלא משתמש בכלים אלו לצורך תפקידו).


2. כל ארגון בין אם מדובר בעסק מסחרי, ארגון חברתי או גוף ממשלתי, בכל גודל- יכול להפיק יתרונות משמעותיים מניהול קהילות בתחומי התוכן הרלוונטיים לו. ניהול הקהילה (בדגש על קהילה ולא על מדיה חברתית לבדה), עשוי לבדל את הארגון מארגונים אחרים הפועלים בשדה שלו ולתרום לצמיחתו, למיתוגו, לשיווק שלו.


3. הדגש בניהול קהילה הוא על תפיסת הלקוחות/קהל היעד כשותפים משמעותיים של הארגון. המשוב המתקבל מהם חשוב מאין כמותו. ההנגשה של הארגון לקהל היעד שלו באמצעות הקהילה, פתיחת ערוץ התקשורת, שמחד ממתגת את הארגון המנהל קהילה כבר סמכא בתחומו, ומאידך מאפשרת לו לקבל פידבק על הצרכים של קהל היעד הוא משמעותי מעין כמוהו. כשותפים של הארגון - חברי הקהילה ממליצים על שירותיו/מוצריו לחבריהם, ממשיכים לצרוך בעצמם את השירות/מוצר, מסייעים במיתוג חיובי ואף בפיתוח ובצמיחה של הארגון (שירותים נוספים ועוד).


4.למעשה ניהול הקהילה הוא עיסוק דינמי המשלב בין פיתוח עסקי, שיווק, אסטרטגיה, מיתוג, פירסום, יחסי ציבור, תמיכה טכנית ויצירת תוכן. ניהול קהילה הוא בעצם... מנהיגות!


5. מכל מה שכתבנו עד כה על ניהול קהילות, אפשר להבין שמנהל הקהילה חייב "לחיות את הקהילה" אותה הוא מנהל. להיות חלק ממנה בכל המובנים.


6. המעבר מקהל עוקבים פסיבי לדף פייסבוק/ לינקדאין לקהילה אמיתית - חייב לספק לקבוצת האנשים ערך משמעותי. מנהל הקהילה חייב לחלוק את הערכים והמשמעות של חברי הקהילה על מנת לספק להם את הערך הזה, אחרת הוא פשוט מנהל מדיה חברתית.


בין קהילות online ו-offline


קיים קשר בלתי מבוטל בין קהילות אונליין ואופליין. מנהלי קהילות רבים טוענים כי קהילה יציבה, מוצלחת ומשגשגת חייבת לשלב בין פעילות ברשת ומחוצה לה - בשטח. הטענה היא כי יש הכרח להרחיב פעילות, ליצור מעורבות של הפעילים ואפשרויות למפגש והיוועצויות בערוצים שונים.

בהתאם לכך, אנו רואים כי קהילות רבות שנוצרו אופליין - קהילות שכונתיות למשל, מפתחות בהמשך גם ערוצים דיגיטליים לתקשורת בין חבריהם - וואטסאפ, פייסבוק, רשימות דיוור ועוד. המטרה היא לשמור על שיח שמחייה את עצמו, ער, פורה. קהילת האונליין מחזקת ומפתחת את הקשר בין חברי הקהילה ומאפשרת לחשוף את פעילות הלאנשים נוספים. הפעילות אונליין אינה תלויה במקום או בזמן והיא עשויה להתרחש בכל שעות היממה. פעילות זו אינה דורשת מהאנשים להתפנות במיוחד להשתתפות בפעילות הקהילתית, היא יכולה להתרחש בתור למרפאה, או כשמחכים לילד שיסיים את החוג.


נקודה חשובה נוספת היא, שמנהלי קהילות מציינים כי קלות ההגעה לאנשים אונליין (עקב הזמינות וחוסר התלות בזמן ובמקום), עומדת ביחס הפוך ליכולת לרתום אותם לפעולה. קל יותר לרתום אנשים אופליין לפעילות. אנשים שמשתתפים במפגשים אופליין, מחויבים הרבה יותר ועל כן נרתמים יותר לעשייה במסגרת הקהילה. רמת הקשב והתכווננות של אנשים באונליין היא נמוכה יותר דווקא משום שהם פועלים "על הדרך".


לסיכום נדגיש כי הבסיס ליצירת קהילה חזקה ומשמעותית הנו יצירת ערך למשתמשים. האמונה שלהם בעשייה ובתוכן של הפעילות היא שמשאירה אותם חברים. הערך למשתמשים הוא שצריך להנחות את מנהל הקהילה בפעילותו. אנשים שמאמינים בעשייה ובתוכן ישארו כשותפים ויתרמו לקהילה בכל הפרמטרים שהזכרנו ומי שלא - יעזוב.


בשנים האחרונות אנו במרכז הצעירים, מקדישים את תחום הלמידה והפיתוח שלנו, כחלק מתפקידנו כמפתחי קריירה ומורי דרך לתחום העתיד עבור צעירי עירנו, לתעסוקת העתיד ולמקצועות המחר. בהקשר זה, השנה הקרובה תוקדש ללמידת נושא קהילות יזמים. נחקור את הנושא באופן פרקטי באמצעות מיטב מומחי ויזמי קהילות. המפגש הראשון יתקיים כבר בחודש הבא, בהשתתפותה של מריה גרין פוברצ'יק - יזמת קהילת הסופרגירלז. מריה תעביר הרצאת השראה בנושא פיתוח קהילות ליזמים, ותנחה סדנא פרקטית בנושא.

המפגש יתקיים ב-10.03 בין השעות 17:30-20:30

למידע, פרטים והרשמה לימי הלמידה בנושא ניהול קהילות - 04-8581406, ההשתתפות מסובסדת לתושבי העיר.הירשמו לקבלת עדכונים 

נבנה על ידי אדווה בן נתן

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now