://_אסטרטגיית יציאה לעולם החדש

Updated: Jun 30, 2020

או, פנדמיה שמנדמיה, איך לעז***ל ממשיכים מכאן?

ווירג'יניה וולף אמרה פעם: "העתיד הוא חשוך, וזה הדבר הטוב ביותר שעתיד יכול להיות, כמדומני". אז כן. אנחנו בעיצומו של משבר לא פשוט מבחינות שונות ובתקופה משמעותית בהיסטוריה האנושית ללא ספק. אבל, למרות האתגרים הלא פשוטים שהתקופה הנוכחית מציבה בפנינו, כדאי שנאמץ לקרבנו (בחדווה. מסוימת) את הפוטנציאל הטמון בלא נודע, ונשמח על האפשרות ליצור שינוי משמעותי במקום לפחד מאי הוודאות.רבים מאיתנו חווים קשיים בעת האחרונה; יש מי שהוצאו לחל"ת ולא ברור האם ומתי יחזרו, אחרים סובלים מפגיעה בעסקים שהקימו וטיפחו לאורך שנים. מן הצד האחר, צעירים שנמצאים בשלבים הראשונים של בניית העתיד שלהם ומתלבטים בנוגע לקריירה וללימודים חווים בלבול וכאוס, וכולנו פחות או יותר נאלצנו לשנות את שגרת החיים שלנו במידה זו או אחרת בעקבות משבר הקורונה. מתברר שעלינו לחשוב לא מעט (טוב נו, הרבה) איך עושים דברים מחדש?


כנרת רוזנבלום, בבלוג מאיר העיניים ומרחיב התודעה שלה "רווחים" מדברת על "חדוות הכאוס". היא מספרת על אנשים וארגונים שדווקא משגשגים בכל שיבוש ובלאגן. מבחינת אלו, השגרה היא דכאנית והפרתה היא שמולידה יצירתיות, אדרנלין - חדוות יצירה של ממש. אבל גם אם אתם אינכם כאלו, אתם נדרשים לסיים מהר (ובהצטיינות!) את הקורס לחיים בחוסר ודאות, כי המציאות שהייתה סביר שלא תחזור, וככל שנתעשת מהר יותר ונפעל, נוכל לצלוח את המשבר באופן מיטבי ואולי אפילו להנות מהדרך החדשה.


לחשוב יצירתי
כבר כתבנו ודיברנו רבות על הכישורים והמיומנויות של המאה ה-21. אחד הכישורים המשמעותיים ביותר הוא גמישות מחשבתית. אוקיי, אז החלפנו את המפגשים פייס טו פייס בזום. מה עוד אפשר לעשות מעבר לכך או אפילו בהקשר הזה של "לא להיות במגע פיזי"? אנו נדרשים לשאול את עצמנו שאלות רבות הנוגעות לערך שלנו (גם על כך כבר כתבנו לא אחת בבלוג זה) בעולם התעסוקה.


דורון אייל, מומחה לחשיבה יצירתית טוען כי לחשוב גמיש זה בעצם לחשוב בקטגוריות שונות; דוגמאות לחשיבה גמישה ויצירתית בהקשר זה, מהווים כל אותם בעלי עסקים ששאלו את עצמם כיצד אוכל להסב את המפעל/מוצר שלי להפקת מוצר נדרש בשעה זו? כך למשל מבשלות בירה ומפעלי בשמים ברחבי העולם הוסבו למפעלים לייצור אלכוג'ל, יצרני בגדים או מתפרות עברו לייצור מסכות פנים ועוד ועוד. קיימות דוגמאות רבות נוספות לאופן שבו גמישות מחשבתית וחשיבה יצירתית תרמו להשרדות הכלכלית של עסקים; כמו מסעדות שמכרו בתקופת הסגר כרטיסי מתנה לשימוש עתידי (כי לכל קורונה יש מוצאי קורונה), או חנויות שונות שפתחו ערוצי מכירה מיוחדים בשליחות לבית הלקוח, למשל חנות ספרים שאפשרה ללקוחות לבחור ז'אנר אהוב ולקבל קופסת הפתעה עם ספרים שמוכרי החנות בחרו במיוחד בשבילם, או חנות ממתקים בעלת רעיון דומה שבנתה שאלון מיוחד המאפשר לעונים עליו לקבל קופסת הפתעה אישית בהתאם להעדפותיהם.


זה הזמן להסתכל על הצרכים האישיים שלנו ולחפש את הנושא האחד שנוכל לייצר בו הצלחה מהירה (וגם הכנסה). אולי משהו שאנחנו אוהבים לעשות ואף פעם לא הספקנו? או תחום שרצינו ללמוד ועכשיו יש זמן (וגם המון אפשרויות לקורסים אונליין, אפילו חינמיים - בדקו כאן בפורטל). זה הזמן לעצור ולהקדיש זמן בכדי להגדיר מחדש את האופן שבו אנו מדברים על עצמנו מקצועית בעל פה ובכתב, בקורות החיים וגם ברשתות החברתיות.

נירית כהן בבלוג שלה על עולם העבודה מציעה למפות את הניסיון והיכולות שלנו ולהגדירם בשפה רחבה יותר מתיאור יבש של המקצוע או של התפקידים שעשינו - באופן כזה שיעזור לנו לזהות הזדמנויות מחד וחולשות או פערים בידע ובכישורים, שצריך לעבוד עליהם או ללמוד אותם מאידך. היא מדגישה כי אנחנו לא מסתכמים לכדי שורה או כותרת בקורות החיים שלנו וחשוב שנבחין בין מה שעשינו למי שאנחנו. כלומר, הזהות המקצועית שלנו אינה חופפת בהכרח לתפקידים שביצענו; היכולות והכישורים שלנו ממשיכים להתקיים גם כשאנו כבר לא בתפקיד מסוים. קורות החיים היבשים לא מספרים את כל הסיפור! היא ממליצה לשבת ולבנות את "האני המקצועי" - לנסח איזה ערך אנו מביאים ולמי. חשוב לדעת לספר (קודם כל לעצמנו) כי סטוריטלינג היום זה כמעט הכל (כמו שלמדתם בסדנת זום לקריירה של מרכז הצעירים), מהו הערך שלכם ואז תוכלו לזהות שיש מי שזקוקים לו ולהיות ממוקדים יותר בחיפוש המשרה הבאה ובדיוק הקריירה שלכם.


כי העולם עשה את המוב שלו ועכשיו תורנו להגיב!


אז מה איתכם? שתפו אותנו ברעיונות היצירתיים שלכם, במיזמים או בתכניות שלכם לעתיד הקרוב.

מזמינים אתכם להפגש עם צוות היועצים שלנו, להשתתף בסדנאות ובקורסים שלנו (מידע תמצאו כאן בפורטל) ולבקר במרכז החדשנות ובמרחב העבודה העירוני החדש ברחוב ביאליק 36.


מחכים לכם!19 views0 comments

הירשמו לקבלת עדכונים 

נבנה על ידי אדווה בן נתן

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now